CL0110-0305-3-73
RoHS (EU)2015/863
※ The actual product may differ from the image
  • Part No.
  • HR10A-7R-4S(73)
  • Connector Type
  • Receptacle
  • Parts
  • Generic Type
  • Industry Standard
Click here if you are considering purchasing.*QA How to purchase
Detailed SpecificationsLast Updated On April. 25, 2026
Product information
  • Part No.
  • HR10A-7R-4S(73)
  • CL No.
  • CL0110-0305-3-73
  • Connector Type
  • Receptacle
  • Parts
  • Generic Type
  • Industry Standard
  • Safety Standards
  • Performance Characteristics
  • Rated Current
  • 2.0 A
  • Rated Current other
  • Rated Voltage (AC)
  • AC 150.0 V
  • Rated Voltage (AC) other
  • Rated Voltage (DC)
  • DC 200.0 V
  • Rated Voltage (DC) other
  • Number of Positions
  • 4
  • Remarks on Number of Positions
  • Shell Size (mm)
  • 7 mm
  • Operating Temperature Max.
  • 85 ℃
  • Operating Temperature Min.
  • -25 ℃
  • Mounting direction
  • Floating Range(XY)(mm)
  • Effective Mating Length(Z)(mm)
  • Water Resistance
  • Contact Resistance
  • 10.0 mΩ Max.
  • Withstanding Voltage
  • 500 V Max.
  • Locking Style
  • Push-pull
  • Wire Termination Method
  • Soldering
  • Cable Outer Diameter
  • Mating/Unmating Cycles
  • 1000
  • Finger Protection
  • No
  • Metal Shields
  • No
  • Mounting Style
  • Contact Plating
  • Silver
  • Salt Spray Test Duration (Corrosion Resistance)
  • h
  • Shell Material
  • Metal
  • Finish on Shell
  • Nickel
  • RoHS (EU)2015/863
  • Conforming
  • SVHC
  • Contained
  • Connector Type Details
  • Contact Gender
  • Female
  • Housing Color
  • Panel Mounting Style
  • Bulk-head
  • Connector Orientation
  • Straight
  • PCB Stabilizing Feature
  • Solder Wicking Prevention
  • Key
  • Cap Material
  • Plating Thickness
  • Max. Wire Insulation Diameter
  • Min. Wire Insulation Diameter
  • Recommended Min. Wire Size (AWG)
  • Recommended Max. Wire Size (AWG)
  • Recommended Min. Wire Size (mm²)
  • Recommended Max. Wire Size (mm²)
  • Connector Length
  • 14.0 mm
  • Connector Width
  • 11.0 mm
  • Connector Height
  • 14.0 mm